Haberler

Bin Şehidimiz İçin Bin Kuyu Açıyoruz

Ülkemiz için şehit olmuş kahramanlarımız adına su kuyuları açıyoruz.


Dünyada Susuzluk

Dünyanın en büyük sorunlarından biri de artan nüfus, azalan kaynaklar ve doğal dengenin bozulması nedeniyle küresel susuzluktur. Özellikle Afrika ve Asya’da kendini çok daha şiddetli hissettiren susuzluk nedeniyle her gün binlerce insan hasta olmakta ya da ölmektedir. Bu konuda BM ve WWF gibi çeşitli bağımsız kuruluşların verileri olayın boyutunu gözler önüne sermektedir. Buna göre dünyada her 90 sn’de bir çocuk susuzluk veya kirli suya bağlı hastalık nedeniyle ölmekte, her gün 700 milyon insan susuzluk çekmektedir. 2 milyardan fazla insan temiz suya erişememekte, bir Afrikalı temiz su kaynağına ulaşmak için ortalama olarak 6 km yürümektedir.

 

Biz de Deniz Feneri Derneği ile beraber Genç İyilik olarak dünyanın bu en önemli sorununa çözüm olmak adına çalışıyoruz. Deniz Feneri Asya ve Afrika'da bugüne kadar 1900'den fazla su kuyusu açtı. 

 

1000 Şehidimiz İçin 1000 Su Kuyumuz

 

Genç İyilik olarak 2017 yılında Diyarbakır'da şehit olan Polis Özel Harekat Ahmet Alp Taşdemir adına bir kuyu açtık. Şehidimizin kıymetli babası İbrahim Hocamız'ın da manevi destekleriyle açtığımız kuyumuz, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'yu da duygulandırdı. Sayın Bakanımız projemize destek vererek hayata geçmesini sağladı. 

 

Şimdi de bu kuyularımıza yeni binler eklemenin tatlı telaşını yaşıyoruz. İçişleri Bakanlığı ve Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'nun destekleriyle “1000 Şehidimiz İçin 1000 Su Kuyusu” projesini başlatıyoruz. Vatanımız, bayrağımız ve milletimiz için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizin adlarını, ülkemizden binlerce km ötede yaşatacak ve onların hatırasını Afrikalı kardeşlerimizin dualarına ortak edeceğiz. Benin, Burundi, Etiyopya, Somali, Gana ve Etiyopya’da açmayı planladığımız su kuyularımız ile hem susuzluk çeken kardeşlerimizi suyla buluşturacak hem de kahraman şehitlerimizi, “su gibi aziz olun” dualarında anacağız.

 

Projemize yapacağınız katkılarla ister bir su kuyusunu üstlenebilir, isterseniz bir kuyunun yapılmasına vesile olabilirsiniz. Şehitlerimizin adını taşıyacak kuyularımız bağışlarınızla tamamlanacak ve sizlerin eserleri binlerce mazlumun en büyük ihtiyacı olan susuzluğu giderecek.